ציפיות שכר

"שר האוצר נכנס למסעדה רומנית אוכל צ'ורבה.
פתאום נכנס השר הפנים, אז השר הפנים שואל אותו:
כמה?
אז השר אוצר אומר לו: שבע.
אז השר הפנים אומר לו: מה שבע?
אז השר האוצר אומר לו: מה כמה?"
(הגשש החיוור, "המוסך")

סיפור ששמענו ממועמד שחיפש עבודה במשך תקופה. הוא זומן לריאיון אחרון בפירמה יוקרתית, הרביעי אחרי סדרה של ראיונות עם בעלי תפקידים שונים בארגון. אל הריאיון הוא הגיע מתוקתק, לבוש בחולצה מכופתרת ואפילו עם נעלי הרצינות שלו. השיחה עם המראיין זרמה מצוין, ואז לקראת סוף הריאיון זה נזרק לאוויר:
"ומה הם ציפיות השכר שלך?" וכשענה "שבע" קיבל תשובה "מה שבע? אצלנו לא נהוג לשלם ככה. מקסימום שש"

לציפיות השכר שלכם יש השלכות רבות, מרמת השכר בה תתחילו בפועל ועד להשפעה על האופן בו יתפוס אתכם המראיין. ציפיות השכר בדרך כלל יעלו על השולחן מוקדם מאוד או מאוחר מאוד בתהליך. אם מוקדם, יהיה זה בכדי ליצור תיאום ציפיות ולא לבזבז זמן על מועמד שדורש יותר מאשר מוצע לתפקיד ולכן גם בשלב זה הנושא לא יהיה פתוח לדיון. אם מאוחר, יהיה זה צמוד להצעת התנאים בכדי לאמוד אילו תנאים ניתן יהיה להציע לכם בפועל.

No Fear
ענייני כספים נוטים להיות מביכים. מרבית האנשים מרגישים שלא בנוח כאשר הם נדרשים לאמוד את השווי שלהם בפני המעסיק. לכן גם מרבית המתראיינים אינם מעלים את נושא השכר מעצמם. חשוב להבין שזו שאלה לגיטימית בהחלט ואין להתבייש בה.
במקרים רבים, הגורם מולו תתראיינו יהיה המנהל המקצועי שאינו בעמדה להשפיע על השכר בתפקיד ולכן גם הוא/היא יובך מהעיסוק בזה. חשוב שתגיעו עם בטחון ותשובה מוכנה בכדי שתשלטו בסיטואציה שכזו.

Over/Under
בכדי שתדעו לענות על השאלה לכשתעלה עליכם לעשות "שיעורי בית" טובים. ראשית יש להבין מה השכר המקובל בשוק עבור התפקיד. ניתן לבדוק זאת בקלות בטבלאות שכר שמתפרסמות ברשת. יש לשים לב שהטבלאות לרוב מוטות כלפי מעלה מאחר ואנשים נוטים לפאר את עצמם בסקרים. בנוסף, עליכם לנסות ולנתח איזה יתרון אתם מביאים שהופך אתכם לייחודיים ועל כן "שווים" יותר.
אם ניתן, אנו ממליצים גם לשאול אנשים שאתם מכירים בחברה. חברות גדולות נוטות להיות יותר "קמצניות" בשכר שהן מציעות מאחר והן יודעות שכולם "עומדים בתור" בשביל ששמה יעטר את קורות החיים שלהם.
לאחר שעניתם למראיין, מקובל גם לשאול מה טווח השכר המוצע לתפקיד. אם חרגתם מטווח זה למעלה או למטה, הדבר יכול להשפיע על הדרך שבה יתפסו אתכם. חריגה משמעותית למעלה יכולה לאותת על בטחון יתר, ולעומתה חריגה למטה עשויה להצביע על חוסר בטחון/מקצועיות. חשוב לדעת לנמק את תשובתכם, לדוגמה הצעות אחרות שקיבלתם או השכר בתפקיד הקודם שלכם.

Tradeoff
חשוב לזכור כי השכר לבדו אינו מגלם את הכל. יש פעמים ששכר הבסיס נמוך אך ישנם רכיבים משלימים כגון החזרי רכב וטלפון או קרן השתלמות אשר מוסיפים משמעותית לשכר. לעיתים גם יותר קל להתמקח על תנאים אלו מאשר על שכר הבסיס.
קחו בחשבון שלפעמים גם שווה לספוג הצעה נמוכה בשביל השורה בקורות החיים, בדרך כלל עבור מותג חזק מאוד או תפקיד משמעותי. צעד כזה יהיה נכון רק אם התפקיד יקדם אתכם משמעותית לקראת תפקיד אחר אליו אתם מכוונים.